Wspomnienia Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj"

Autor: 
Marcin Szostek
Wspomnienia Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj"

Wczoraj w wieku 93 lat zmarł Zbigniew Matysiak ps. "Kowboj". Weteran polskiego podziemia antykomunistycznego, żołnierz zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".
Przypominam archiwalny materiał nagrany podczas Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Świdniku w 2015 r.

Zbigniew Matysiak urodził się 26 marca 1926 r. w Lublinie. W młodości był harcerzem. W 1943 r. dołączył do lubelskiej grupy konspiracyjnej, a w marcu 1944 r. do Armii Krajowej. Był więziony w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, a także w więzieniach na Zamku Lubelskim w Sieradzu i Mokotowie.

Zbigniew Matysiak był również zasłużonym sportowcem. Był bokserem, kolarzem i narciarzem. W 1952 r. wstąpił do sekcji rajdowej LPZ Lublin, a później do klubu motocyklowego Avia Świdnik z którym dziesięć razy wywalczył tytuł mistrza Polski.

W sierpniu z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak awansował majora Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika za zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie.

  • Length: Długość: 55:07
  • Format: MP3 Stereo 44kHz 135Kbps (VBR)

Najnowsze komentarze

Na razie brak komentarzy, twój może być pierwszy.