Wywiad z Dariuszem Kowalskim

Autor: 
Marcin Szostek
Wywiad z Dariuszem Kowalskim
Wywiad z Dariuszem Kowalskim

27 lipca 2018 r. w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie odbyło się spotkanie upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta. W ramach wydarzenia został zaprezentowany film „Obywatel Poeta” w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Wiersze poety recytował aktor Dariusz Kowalski.

Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie. Jest jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Poeta, dramaturg, eseista, autor słuchowisk. Twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Kawaler Orderu Orła Białego. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. XX w. jeden z najważniejszych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie.

27 października ubiegłego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Dariusz Kowalski urodził się 19 grudnia 1963 r. w Siemiatyczach. Aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy. W teatrze debiutował w 1990 r. w spektaklu „Edyp królem” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Orskiego. Od 1998 r. jest związany z Teatrem Nowym w Łodzi. Największą popularność zyskał dzięki roli Janusza Tracza w serialu telewizyjnym „Plebania”.

W wywiadzie o pogłębianiu wiary w Boga, niezapomnianych rozmowach, poezji, recytacji, dubbingu i aktorstwie.

  • Length: Długość: 4:55
  • Format: MP3 Stereo 44kHz 190Kbps (VBR)