Dzień Polskiego Piłkarza

Autor: 
Marcin Szostek
Dzień Polskiego Piłkarza

Dzisiaj w Polsce obchodzony jest Dzień Polskiego Piłkarza. 10 września 1972 roku na Stadionie Olimpijskim w Monachium piłkarska reprezentacja Polski pokonała Węgry 2:1 i zdobyła złoty medal XX Letnich Igrzysk Olimpijskich. Dwie bramki strzelił Kazimierz Deyna. Dla upamiętnienia tego wydarzenia ustanowiono „Dzień Polskiego Piłkarza”.

W audycji rozmowy z:
Lesławem Ćmikiewiczem - reprezentantem Polski w latach 1970–1979 (rozegrał 57 meczów). Uczestniczył w Mistrzostwach Świata w RFN i Berlinie Zachodnim w 1974 roku, gdzie reprezentacja Polski prowadzona przez Kazimierza Górskiego zdobyła trzecie miejsce. W rozmowie o meczu o III miejsce z Brazylią na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku w RFN i Berlinie Zachodnim, graniu w lidze amerykańskiej oraz meczach na olimpiadach w Monachium (1972) i Montrealu (1976).

Zygmuntem Kalinowskim - reprezentantem Polski w latach 1973–1974 (rozegrał 4 mecze). Znalazł się w kadrze na Mundial w RFN i Berlinie Zachodnim w 1974 roku, nie zagrał w żadnym meczu, ale zdobył srebrny medal. W rozmowie o meczu o III miejsce z Brazylią na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974 roku w RFN i Berlinie Zachodnim, graniu w ligach zagranicznych: australijskiej (Polonia Sydney) i kanadyjskiej (North York Rackets Toronto).

Jackiem Bąkiem - reprezentantem Polski w latach 1993–2008 (rozegrał 96 meczów strzelając 3 bramki). Uczestnik turniejów finałowych Mistrzostw Świata w Korei Południowej i Japonii (2002), w Niemczech (2006) oraz Mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii (2008), wielokrotny kapitan kadry narodowej, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta. W rozmowie o graniu w ligach zagranicznych: francuskiej (Olympique Lyon, RC Lens), austriackiej (Austria Wiedeń) i katarskiej (Al-Rajjan SC).

Markiem Maciejewskim - wieloletnim piłkarzem, trenerem i prezesem Avii Świdnik. W rozmowie o pucharowych meczach z Ruchem Chorzów i Pogonią Szczecin.

Markiem Leszczyńskim - wieloletnim piłkarzem Avii Świdnik. W rozmowie o pucharowych meczach z Ruchem Chorzów i Pogonią Szczecin, strzelaniu bramek oraz sposobie na długoletnią karierę sportową.

Tomaszem Jasiną - piłkarzem Avii Świdnik. W rozmowie o graniu w drużynie Avii Świdnik.

fot. By nieznany - Polski Związek Piłki Nożnej, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52454574

  • Length: Długość: 17:47
  • Format: MP3 Stereo 44kHz 172Kbps (VBR)